Zapowiadaliśmy już cykl atykułów o SIT, czyli o tym, jak wdrażamy tę metodologię, by rozwiązywać problemy i rozwijać naszą innowacyjność. Cykl zaczynamy od odejmowania.

Co to jest odejmowanie?

Technika polegającej na usuwaniu podstawowego składnika produktu, usunięcie go może pomóc w stworzeniu nowych rozwiązań lub korzyści.  Inaczej to po prostu uproszczenie. Za przykład często podaje się wynalezienie Walkmana, czyli w zasadzie klasycznego magnetofonu pozbawionego funkcji nagrywania. Technikę tę wykorzystał również znany, szwedzki sklep meblarski, upraszczając montaż mebli i opakowanie produktów w celu łatwiejszego transportu. Ten sklep przekonał klientów, aby sami znaleźli produkty i zabrali je z półek, a potem sami zmontowali je w domu. Wpłynęło to znacząco na cenę towarów i sukces firmy.

Ta metoda SIT pokazuje, że czasem mniej znaczy więcej.

Zastosowanie techniki odejmowania w LC Elektronik

 

W fazie projektowania nowej klawiatury klient zaznaczył, że zależy mu na trzech elementach:

– cieniowaniu przycisków na folii dekoracyjnej,

– cienkiej konstrukcji,

– trzech rzędach diod LED z wyraźną separacją światła.

 

Druk dekoracyjny – cieniowanie przycisków na folii dekoracyjnej

W trakcie projektowania i szacowania kosztów okazało się jednak, że tak wyraźnego cieniowania nie można uzyskać metodą sitodruku i trzeba uzupełnić ten proces także drukiem cyfrowym. Co wiązało się niestety z dużo większymi kosztami produkcji, których klient także chciał uniknąć. Oczekiwany efekt nie był aż tak atrakcyjny, by te koszty ponieść. Dlatego zrezygnowaliśmy z cieniowania i nadruk folii dekoracyjnej wykonano metodą sitodruku jednorodnego. Efekt wzorniczy był bardzo satysfakcjonujący, a do tego nie zwiększał niepotrzebnie kosztów.

Konstrukcja oraz diody LED z wyraźną separacją światła

Aby uzyskać odpowiedni efekt podświetlenia, poszczególne diody LED powinny być wyraźnie oddzielone od siebie, by uniknąć przenikania światła z jednej diody na drugą. Zwykle w takich wypadkach stosuje się 1 mm blachę aluminiową, która dobrze sprawdza się w takich aplikacjach i dobrze eliminuje przenikanie. Niestety użycie blachy znacznie zwiększyłoby grubość klawiatury, a  tym samej całej konstrukcji. Natomiast cięcie w aluminium tak małych i precyzyjnych otworów jest trudne do wykonania i pracochłonne. Dodatkowo taka konstrukcja wymagała montażu po obu stronach dwustronnych przekładek samoprzylepnych z bardzo drobnym wycięciem wzoru rozmieszczenia otworów na diody.
LC Elektronik zaproponował inne rozwiązanie. Zrezygnowaliśmy z aluminiowej blachy na rzecz bardzo cienkiego PMMA (o grubości 0,5 mm) oklejonego z dwóch stron czarnymi przekładkami, idealnie tłumiących światło.

Dzięki odjęciu tak ważnego elementu zyskaliśmy:

  • bardzo prostą aplikację przekładek na PMMA na całej szerokości
  • zachowanie założeń konstrukcyjnych, trójwarstwowa konstrukcja jest cieńsza, niż 1 mm płytka aluminiowa z dwoma przekładkami o grubości około 0,5 mm.
  • łatwość klejenia trzech warstw (bez wycięć) przed obróbką na laserze
  • sam proces wycinania otworów jest znacznie łatwiejszy, szybszy i bardziej precyzyjny, użycie tej technologii pozwala na wykonanie całej czynności tylko raz, czyli wszystkie trzy sklejone warstwy cięte są razem, a technologia z płytą aluminiową wymagała cięcia każdej warstwy oddzielnie, przy użyciu dwóch różnych technologii.

 

Zastosowaniu techniki odejmowania nie tylko znacznie uprościło proces produkcyjny,
ale także bardzo dużo zyskaliśmy – zarówno klient, jak i my.
Przede wszystkim zachowaliśmy założenia konstrukcyjne, czyli cienką klawiaturę
oraz wyraźne nieprzenikające światło LED.
A co najważniejsze uzyskaliśmy pożądany efekt bez zwiększenia nakładów finansowych,
oszczędziliśmy czas na proces produkcyjny, co miało ogromne znaczenie dla obu stron.