Klawiatury membranowe zbudowane są z wielu warstw folii, o różnych właściwościach i funkcji, łączonych błonami klejącymi. Mają szerokie zastosowanie w elektronice, zwłaszcza w produkcji paneli operatorskich.

Podstawowe elementy klawiatury membranowej

Folia dekoracyjna – to pierwsza warstwa pokrywająca klawiaturę na zewnątrz. Odpowiada nie tylko za ochronę, ale i za atrakcyjne wzornictwo klawiatury. Jest ona zadrukowana od wewnątrz. Możliwość graficzne są tutaj niemal nieograniczone. Folia może być wykonana z poliwęglanu lub poliestru. W naszej praktyce zdecydowanie bardziej sprawdzają się folie poliestrowe, są bowiem bardziej elastyczne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Polecamy je w szczególności przy bardziej wymagających i profesjonalnych aplikacjach. Pierwszą warstwę można poddać dodatkowej obróbce np. wykonać tłoczenia lub zadrukować lakierami strukturalnymi.  W zależności od użytego lakieru, możemy nadać klawiaturze odpowiednią teksturę: błyszczącą, matową lub utwardzoną.

Folia bazowa – kluczowa warstwa dla działania klawiatury, czyli folia poliestrowa, na której nadrukowywane są ścieżki i pola kontaktowe. Folie bazową można także tłoczyć w celu uformowania membran poliestrowych, czyli tego elementu, który po naciśnięciu klawisza daje wrażenie kliknięcia.

Folie dystansowe i montażowe – inaczej zwane membranami klejącymi. Są to dwustronnie samoprzylepne folie poliestrowe pokryte warstwą kleju akrylowego. Służą do sklejenia ze sobą folii dekoracyjnych i bazowych oraz do przyklejenia klawiatury do obudowy lub płyty nośnej.

Membrany metalowe – specjalnie uformowane metalowe elementy przełączające, montowane wewnątrz klawiatury.  Powodujące po naciśnięciu klawisza zwarcie pól kontaktowych oraz zapewniające „klik”.

Dodatkowymi elementami mogą być diody LED SMD.

Działanie klawiatury membranowej polega na zwarciu odpowiednich części obwodów, poprzez naciśniecie klawisza, w miejscu zestyku. Do zwarcia dochodzi poprzez połączenia folii z nadrukowanym obwodem drukowanym.

Zalety klawiatur foliowych:

– duże możliwości wzornicze

– estetyka

– trwałość

– odporność na czynniki zewnętrzne: atmosferyczne, chemiczne i mechaniczne

– niska cena

– niezwykle cienka konstrukcja.

Zastosowanie klawiatur membranowych

Znajduje bardzo szerokie zastosowanie zarówno w urządzeniach domowego użytku, jak i w przemysłowych, np. w sprzęcie kontrolno-pomiarowym, w układach sterowania, a także w branży zbrojeniowe, medycznej i motoryzacyjnej.

Technologia projektowania i produkcji pozwala na wiele możliwości i uzyskanie różnych właściwości.

Sprawdź, jak produkujemy klawiatury membranowe

Przykładowe konstrukcje:

klawiatura płaska

klawiatura tłoczona sferycznie

klawiatura tłoczona z diodą SMD

klawiatura tłoczona z kieszenią na opisy

klawiatura tłoczona z oknem laminowanym

klawiatura tłoczona z membraną poliestrową

klawiatura tłoczona płasko z metalową membraną

klawiatura tłoczona krawędziowo z metalową membraną

klawiatura tłoczona z metalową membraną i diodą SMD

klawiatura tłoczona z ekranem dotykowym

klawiatura tłoczona z ekranowaniem okna

klawiatura tłoczona sferycznie z EMI/RFI

Obejrzyj galerię z przykładowymi klawiaturami