Druk cyfrowy to rewolucja w technologii drukarskiej na skalę przemysłową. Często wypiera tradycyjną metodę sitodruku. Pozwala na otrzymanie ciekawych efektów, użycia nieskończonej palety kolorów oraz przejść tonalnych, proces produkcji jest także o wiele mniej skomplikowany i tańszy od metody sitodruku. Dlatego technologię druku cyfrowego stosujemy coraz częściej, zarówno w tworzeniu folii dekoracyjnych do klawiatur membranowych, jak i do nadruku bezpośredniego na obudowach dla elektroniki.

 

Czym różni się druk cyfrowy od sitodruku?

Co to jest sitodruk?

Sitodruk w uproszczeniu polega na przeciskaniu farby przez siatkę, która ma odsłonięte oczka w żądanym wzorze. Konsekwencją jest konieczność drukowania każdego koloru po kolei. Ważne jest również kolejność nakładania kolorów, nadlewki i marginesy. Trzeba zaznaczyć, że druk przez sita bardzo drobnego tekstu jest uciążliwy, ponieważ oczka mogą zapychać się farbą, a w konsekwencji drukowane elementy są niepełne. Jednak niewątpliwą zaletą jest ostrość druku oraz to, że jednolite kolorystycznie powierzchnie są wole one efektu pływania kolorów.

Na czym polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy polega na nanoszeniu głowicą drukarki, plotera czy innej maszyny kropek w kolorach CMYK, czyli cyjan, magenta, żółty (yellow), czarny (black). Kropki te nie są widoczne gołym okiem, dopiero pod mikroskopem widoczny jest cały labirynt drobnych kropek. Wielkość poszczególnych kropek definiuje odpowiedni kolor i jego nasycenie. W nowoczesnych drukarkach stosuje się oprócz standardowych farb CMYK także inne odcienie, które poszerzają i tak ogromną paletę kolorystyczną.

Druk na białym podkładzie

W LC Elektronik stosujemy dodatkowo podkład w kolorze białym oraz lakiery i primery. Biały lakier pozwala lepiej drukować na ciemnych podłożach. Dodatkowo biała warstwa pozwala podbić kolor bazowy na ciemnych obudowach. W naszej praktyce nadruk na białym podkładzie sprawdza się także w przypadku nadruku czerwonego koloru na czarnej obudowie, czerwień jest bardziej wyrazista i wygląda zupełnie inaczej, niż bez bazy.

Atramenty utwardzane promieniami UV

W LC Elektronik w technologii druku cyfrowego stosujemy atramenty, które są utwardzane promieniowaniem UV, bezpośrednio po przejechaniu głowicy drukarskiej. Dzięki temu nadruki są wstępnie utrwalone po zdjęciu z maszyny. Aby nadruk był wytrzymały i w 100% odporny na możliwości zdrapania, konieczne jest jeszcze leżakowanie przez minimum 12h.

Dlaczego warto stosować bezpośredni druk cyfrowy?

Bezpośredni druk cyfrowy najczęściej stosujemy do druku na obudowach. Tyczy się to zarówno obudów z ABS, poliwęglanu, jak i aluminium odlewanego oraz profili aluminiowych. Dzięki zastosowaniu szerokiej gamy technologii przygotowania powierzchni przed drukiem możemy zadrukować praktycznie każdy materiał.

Druk cyfrowy daje ogromne możliwości estetyczne, a także personalizacji druku w postaci chociażby numerów seryjnych, oznaczeń lub innych indywidualnych nadrukach. Dlatego pozwala na wyeliminowanie dodatkowej produkcji etykiet i tabliczek znamionowych. Druk cyfrowy nie wymaga najczęściej dodatkowych etapów produkcji, nie musimy naświetlać klisz, wykonywać matryc czy sit, więc jest o wiele tańszy od innych technologii. Nadruk cyfrowy pozwala zatem na stworzenie produktu o spójnej, nowoczesnej estetyce, a co więcej za niewygórowaną cenę.

 

Uwarunkowania i ograniczenia w druku cyfrowym

  • Wielkość zadrukowanych powierzchni
    Obecnie jesteśmy w stanie drukować obudowy o wysokości max. 140 mm. Jest to spowodowane prześwitem, jakim dysponujemy w obecnych maszynach.
  • Płaszczyzna zadruku
    Innym ograniczeniem jest druk na lekko zakrzywionych obszarach. Mianowicie nie drukujemy na zaokrąglonych powierzchniach, ponieważ jakości wydruku nie spełnia naszych standardów jakości.

 

Potrzebujesz dodatkowych modyfikacji twojej obudowy?