Czym są okna wyświetlaczy?

Okna wyświetlaczy, to podstawowy element panelu operatorskiego. Służą do wyświetlania stanu pracy  oraz sterowania pracą urządzenia. Okna wyświetlaczy stanowią dodatkowe płytki lub warstwy folii, które zabezpieczają, a także niekiedy zmieniają kolor obszaru wyświetlacza.

Z uwagi na zastosowanie bardzo istotny jest dobór materiałów. Dlatego interfejs powinien być przede wszystkim czytelny, a wyświetlany obraz wyraźny. Co więcej z uwagi na przeznaczenie i ciągłą pracę panelu, materiały, z których jest wykonany, powinny być trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Z jakich materiałów wykonuje się okna wyświetlaczy?

Dysponujemy szeregiem materiałów o różnych grubościach – od 0,150 mm do 3mm. Najpopularniejszym materiałem z jakiego wykonujemy okna wyświetlaczy jest PMMA o różnej specyfikacji technicznej i materiałowej. W celu zabezpieczenia wyświetlacza lub wierzchniej warstwy klawiatury przed uszkodzeniem, najczęściej stosujemy okno z czystej optycznie PMMA, które jest wklejone za pomocą technologii klejenia optycznego. Dzięki tej technologii na stale łączymy szybkę okna z klawiaturą lub wyświetlaczem. Płytki wycinamy na jednym z naszych 4 laserów, dzięki czemu możemy uzyskać wysoką dokładność cięcia.

Barwne filtry optyczne

PMMA dostępne jest w wielu kolorach przez co można w prosty sposób zmienić odcień wyświetlacza i dostosować go do wymagań użytkownika. W sytuacji, gdy konstruktor, nie jest w stanie dobrać wyświetlaczy o takiej samej charakterystyce barwnej, wtedy właśnie stosuje się filtr w postaci nadruku w oknie wyświetlacza. Tak oto w prosty oraz relatywnie tani sposób można zmienić kolor wyświetlacza.

Filtry

Najczęściej stosowanymi materiałami są także PMMA z różnymi powłokami. W ofercie dostępne są:

  • powłoki antyrefleksyjne
  • hard-coated
  • matowe.

Ochrona EMI-RFI

Nano druk

Inną grupą materiałów są płyty PMMA z naniesioną warstwą przewodzącą w technologii nano druku. Zapewnia to bardzo dobre ekranowanie przed wszelkimi falami elektromagnetycznymi i innymi zaburzeniami zarówno urządzeniami peryferyjnymi jak i samym promieniowaniem wyświetlacza.

Siatka stalowa

W przypadku kiedy ekranowanie jest kluczowe warto wybrać rozwiązanie z siatką przewodzącą, którą umieszczamy nad wyświetlaczem. Aby ta technologia nie zaburzała dodatkowo światła z wyświetlacza konieczne jest dopasowanie odpowiedniego kąta pod jakim wycinamy siatkę.

Jak unikać Pierścieni Newtona w produkcji okien wyświetlaczy?

Znacie to zjawisko, gdy na wyświetlaczu pojawiają się wielobarwne pierścienie, powstające na styku załamania powierzchni wyświetlacza? Producenci wyświetlaczy dążą do eliminacji tego zjawiska.

Dlatego  też LC Elektronik opracował dwa sprawdzone – na 100 000 egzemplarzach – rozwiązania, dzięki którym zjawisko pierścieni nie występuje na naszych wyświetlaczach.

Klejenie optyczne

Jedno z nich to klejenie optyczne, o którym można przeczytać więcej TUTAJ. Metoda ta polega na przyklejeniu płytki wykonanej np. z PMMA do frontu klawiatury membranowej lub frontu foliowego. Technologia klejenia optycznego wymaga bezpyłowego pomieszczenia i specjalistycznego oprzyrządowania, aby uniknąć drobinek kurzu oraz pęcherzy powietrza.

Pola dystansowe

Drugą metodą jest nadrukowywanie od wewnętrznej strony frontu foliowego lub klawiatury pól dystansowych o grubości ok. 0,1mm a średnicy ok. 0,2 mm. Wymiary te zależą od wymiaru samego obszaru, jak i kształtu. Dzięki takim drobnym punktom folia nie ugina się tak dużym stopniu i efekt Pierścieni Newtona jest znacząco ograniczony lub całkowicie wyeliminowany.

Wiemy, jak bardzo zależy naszym klientom na niezawodnym interfejsie operatora.
Dlatego dokładamy najwyższych starań, by nasze okna wyświetlaczy oraz cały panele operatorskie
były funkcjonalne, trwałe i dopasowane do potrzeb klienta.

Z nami wykonasz prototyp lub zaplanujesz całą serię.