Impreza z okazji 30-lecia istnienia firmy

Wszystko zaczęło się wiosną 1988 roku, kiedy to z pasji do tworzenia i na fali zmian w Polsce, grupa znajomych postanowiła założyć  firmę i produkować fronty foliowe oraz klawiatury membranowe. Pierwszą siedzibą był garaż jednego z założycieli firmy na warszawskich Bielanach, wtedy była to jeszcze część Żoliborza. W przedwojennym domu, który został częściowo zniszczony w czasie wojny, rozpoczęto produkcje pierwszych podzespołów. Wykorzystywano do tego cudem pozyskane maszyny poligraficzne, stworzone na własne potrzeby proste prasy siłowe czy stoły do sitodruku. Potrzeba stała się matką wynalazku. Po pierwszych kilkunastu miesiącach działalności firmy do oferty zostały dołączone obudowy dla elektroniki. Pierwsze transporty realizował sam prezes w wysłużonym samochodzie marki Peugeot J5. Prawie każdy transport z Niemiec wiązał się z problemami i przygodami w trasie a także podczas odprawy celnej.

Wysłużony pojazd Peugeot J5 Fot. Archiwum

Jako pierwsze pojawiły się w naszej ofercie obudowy z rodziny Apra-Norm, następnie były obudowy OKW, Hammond i inne. Dystrybucja części elektronicznych wyglądała wtedy nieco inaczej niż teraz. Praktycznie każdą ilość, jaką sprowadziliśmy, udawało się nam sprzedać. Rynek elektroniczny był bardzo chłonny i praktycznie nieograniczony. Dzięki temu rozrastaliśmy się i już w 1994 roku udało nam się wybudować nowy budynek w naszej obecnej lokalizacji, przy ul. Pułkowej 58 w Warszawie. Chwilę zajęło zanim zostały przeniesione wszystkie działy naszej firmy, ale udało się i po kilku latach od powstania nowej siedziby, pracowaliśmy znowu wszyscy pod jednym dachem.

Rok 1994. Wielkie otwarcie zakładu produkcyjnego przy ul. Pułkowej 58 w Warszawie Fot. Archiwum

Obecnie mamy do dyspozycji blisko 1500 m2

powierzchni użytkowej

W latach od 2011 do 2015 przeprowadziliśmy gruntowną modernizację zakładu i przystosowaliśmy nasze zasoby do Przemysłu 4.0 – czyli czwartej rewolucji przemysłowej – koncepcji polegającej na integracji ludzi oraz systemów, inteligentnych maszyn z Internetem i technologiami informacyjnymi. Wciąż się rozwijamy, inwestujemy w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Regularnie kupujemy i instalujemy nowe maszyny, implementujemy nowe technologie, a także podnosimy sobie poprzeczkę celów jakościowych.

Podświetlenie klawiatury, fot. iStock

Od 2016 wdrażamy w naszej organizacji zmiany z duchem Lean Manufacturing, mamy wyznaczonych Koordynatorów Kaizen, wdrożyliśmy z sukcesem m.in. wizualizację wyników, system Kanban, system ssący i wiele innych. Z małej rodzinnej manufaktury, mającej siedzibę w garażu, wyrośliśmy na firmę, która tworzy kompleksowe rozwiązania dla elektroniki. Tworzymy zgrany prawie czterdziestoosobowy zespół specjalistów. Projektujemy i produkujemy klawiatury oraz  fronty foliowe, płyty nośne i czołowe, oferujemy szereg usług np. frezowanie, klejenie optyczne, druk cyfrowy. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem obudów, takich marek jak: OKW, Takachi, Pactec oraz oficjalnym dystrybutorem obudów od innych renomowanych dostawców: Hammond, Apra-norm i Rolec. Oprócz klientów z Polski stale współpracujemy z kilkunastoma krajami na całym świecie, są to m. in.  Niemcy, Holandia, Czechy, Ukraina, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Serbia, Japonia i inne. Udział eksportu w sprzedaży wynosi 67%. Rocznie realizujemy średnio 1677 projektów, za którymi kryją się takie liczby:

tyle klawiatur wyprodukowaliśmy w 2018 roku

tyle obudów wyfrezowaliśmy w 2018 roku

tyle obudów sprzedaliśmy w 2018 roku