Po co jest podświetlanie klawiatury?

W urządzeniach HMI można zastosować podświetlaną klawiaturę dotykową, bądź foliową. Klawiatury membranowe są jednak dużo tańszym i bardziej popularnym rozwiązaniem, dlatego tak często wykorzystywanym w produkcji urządzeń operatorskich. Klawiatury foliowe pracują w różnych warunkach, dlatego czasem potrzebne jest dodatkowe podświetlenie przycisków i pokręteł. Rodzaj podświetlenia zależy od pożądanego efektu.

Podświetlenie klawiatury – jak to działa?

Podświetlenie klawiatury przeważnie jest realizowane za pomocą diody LED w technologii SMD instalowanej na płytce PCB, silver lub CU-flex. Łączna grubość panelu to ok. 4 mm. Wykorzystujemy specjalistyczne diody kątowe, które za pomocą materiałów rozpraszających światło działają również jako światłowód. Oprócz rozpraszania i transportu światła konieczne jest również wytłumianie światła, po to, by jego promienie nie świeciły w miejscach niepożądanych – na przykład na krawędziach panelu.

Najczęściej zasila się panel o wymiarach 200×300 mm białymi diodami LED w liczbie ok. 15 sztuk o poborze do 20 mA każda. Pobór mocy zależny jest również od tego, jak mocno diody mają świecić. Przy skrajnych warunkach wartości te mogą ulec zmianie i należy wtedy dokonać indywidualnych pomiarów i obliczeń.

Sposoby podświetleń klawiatury

Podświetlenie płaszczyzny 

Przeznaczenie:
podświetlenie klawisza lub wybranego obszaru na klawiaturze, bądź na płycie czołowej

Opis:

  • konstrukcja – z wykorzystaniem materiału przewodzącego i rozpraszającego światło
  • specjalne farby oraz lakiery strukturalne nadrukowane na powierzchni i krawędziach
  • wejście światła z krawędzi z diod świecących kątowo
  • typ, ilość, kolor oraz rozmieszczenie diod – indywidualne

Podświetlenie klawisza

Przeznaczenie:
podświetlenie pojedynczego klawisza

Opis:

  • konstrukcja – oparta na membranie metalowej z otworem, diodzie świecącej od spodu i umieszczonym ponad materiałem rozpraszającym światło
  • typ i kolor diody – indywidualne

Dioda sygnalizacyjna

Przeznaczenie:
sygnalizowanie statusu klawisza, stanu urządzenia, alarmu

Opis:

  • konstrukcja – wbudowana dioda zalana materiałem rozpraszającym światło
  • typ, ilość, kolor i rozmieszczenie diod – indywidualne

Przykłady zastosowania podświetlania

Wielu naszych klientów potrzebuje, aby ich panele były czytelne i jednoznaczne nie tylko w świetle dziennym czy sztucznym, ale również w ciemnych pomieszczeniach i w ostrym świetle słonecznym.

Od wielu lat produkujemy panele i klawiatury wykorzystywane na jachtach pływających po ciepłych morzach. Kokpit na mostku kapitańskim musi być czytelny przy maksymalnym nasłonecznieniu i maksymalnym zaciemnieniu.

Wyjątkowo ważne jest także podświetlenie klawiszy w urządzeniach peryferyjnych w samochodach lub innych pojazdach użytkowych. Jeden z naszych klientów produkuje systemy do zarządzania pracą kierowców ciężarówek, autobusów i autokarów. Przy częstej pracy w półmroku lub ciemnościach klawisze muszą być podświetlane tak, by użytkownik nie popełnił błędu, światło musi być wyraźne, ale nie za mocne, by nie męczyć wzroku kierowcy.

Jak szybko mogę uzyskać prototyp podświetlania mojej klawiatury?

 

Podświetlania klawiatur są wykonywane pod konkretny projekt i wg. indywidualnych wskazań klienta. Dlatego nie ma uniwersalnych rozwiązań gotowych do użycia. Konstruktorzy LC Elektronik dysponują sprawdzoną  grupą kilkudziesięciu konstrukcji, które dopasowujemy do konkretnych projektów klienta.

Z tego powodu konieczne jest wykonanie co najmniej jednego prototypu przed uruchomieniem seryjnej produkcji. Na prototypie weryfikujemy nasze założenia, parametry techniczne, a klienci sprawdzają funkcjonalność i spełnienie swoich oczekiwań już na gotowym produkcie.

Czas realizacji prototypu z podświetlanymi obszarami i klawiszami nie powinien przekroczyć 5-6 tygodni.

Produkuj i modyfikuj
z LC Elektronik

U nas kupisz profesjonalne obudowy dla twojego sprzętu.
Z nami dopasujesz je do swoich potrzeb i nadasz mi indywidualny charakter.
Grawerowanie, nadruk i frezowanie na obudowach – zrobimy to za Ciebie.

Projektujemy i produkujemy także klawiatury, fronty foliowe, okna wyświetlaczy oraz płyty czołowe.

Wszystko w jednym miejscu u jednego dostawcy i producenta.

Nie trać czasu ani pieniędzy, zaprojektuj i wyprodukuj swoje urządzenie lub panel operatora w LC Elektronik.

Zapraszamy do współpracy