Internet Rzeczy (IoT) – rynek warty miliony

IoT to technologia, która zrewolucjonizuje świat. Już teraz nie ma wątpliwości, że dotknie wszystkich gałęzi przemysłu. Według szacunków w 2020 roku będzie od 25 do 50 mld urządzeń podłączonych do sieci. W 2018 roku szacowano, że rynek IoT tylko w  Polsce wart był 800 mln, a na świecie w 2020 roku będzie wart 1,5 bln USD. Już teraz widać, ile korzyści może nam dać wprowadzenie Internetu Rzeczy.
Ale zacznijmy od początku.

Co to jest IoT?

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie – IoT) to koncepcja, która opiera się na idei łączności pomiędzy urządzeniami – M2M (machine to machine). Czyli oznacza to, że istnieje możliwość wymiany informacji, przetwarzania i gromadzenia danych przez urządzenia, za pomocą sieci komputerowej lub instalacji elektrycznej, w dodatku bez ingerencji człowieka. Co istotne, nie ma ograniczeń, co do liczby podłączonych urządzeń do sieci. Ważne jest jednak ich skojarzenie tak, żeby były dla siebie rozpoznawalne.

Termin ten został użyty pierwszy raz w 1999 roku przez twórcę i pioniera w dziedzinie technologii Kevina Ashtona. Określał wówczas w ten sposób sieć połączonych ze sobą przedmiotów.

Zamiennie z terminem Internet Rzeczy używa się określenia Internet Wszechrzeczy (ang. Internet of Everything – IoE).Ten drugi termin oznacza sieć ludzi, danych, procesów i rzeczy podłączonych do Internetu.

Jak działa technologia IoT?

Internet Rzeczy, jak sama nazwa wskazuje, wymaga połączenia z Internetem, aby możliwe było udostępnienie danych pochodzących z czujników. Łączność zapewnia sieć przewodów lub technologie bezprzewodowe, takie jak:

  • sieć komórkowa 2G, 3G, 4G, 5G
  • WiFi
  • Bluetooth
  • ZigBee
  • Z-Wave
  • 6LoWPAN (IPv6 over Low Power Wireless Personal Area Networks).

Dlatego nie jest ważne, jakim urządzeniem chcesz kierować, ale istotne jest, by miał dostęp do sieci lub był zainstalowany w nim czujnik,który umożliwia przesyłanie informacji. Proces może odbywać się automatycznie albo przez sprzęt sterujący, używany przez użytkownika. Przykładowo takim urządzeniem może być telefon, tablet, komputer a nawet smartwatch. Zatem tak właśnie IoT tworzy sieć naczyń połączonych, którymi możemy sterować w dowolny sposób.

Internet Rzeczy – bezpieczeństwo i ochrona danych

Priorytetowe dla rozwoju Internetu rzeczy jest bezpieczeństwo i ochrona danych. Ponieważ w dzisiejszym świecie generowanie i przesyłanie tak wielu informacji, ciągnie za sobą wiele niebezpieczeństw, ale też ogromną odpowiedzialność. Dlatego w tej chwili jest to najważniejsze wyzwanie dla IoT i wiadomo już, że ta idea nie poradzi sobie bez rozwoju innych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy blockchain.

Jaki jest cel rozwoju idei Internetu Rzeczy?

Celem IoT jest przede wszystkim stworzenie inteligentnych przestrzeni. Dotyczy to miast, budynków, systemów energetycznych, medycyny, transportu czy różnych gałęzi przemysłu, a także naszych domów i codziennych czynności. Trzeba przyznać, że znacząco wpływa też na monitorowanie środowiska oraz zagrożeń.

Internet of Things, dzięki powszechności dostępu do Internetu, istotnym zmniejszeniu kosztów technologii oraz samego sprzętu, staje się coraz bardziej popularny. Co więcej, liczba takich urządzeń staje się coraz większa i łatwo dostępna.

 

IoT i Przemysł 4.0

Mówiąc o IoT, nie możemy nie wspomnieć o Przemyśle 4.0. Internet Rzeczy właściwie rozpoczął czwartą rewolucję przemysłową i odgrywa ogromną rolę w jego rozwoju.

U podstaw Przemysłu 4.0 leżą nowe technologie, automatyzacja, wymiana danych, połączenie systemów oraz inteligentnych maszyn, które komunikują się z użytkownikami.

Przemysł 4.0 opiera się na wymienionym wcześniej IoT, systemie CPS (cyber-physical systems) czy Big Data, chmurze obliczeniowej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Dlatego daje to wiele korzyści i znacznie wpływa na zarządzanie produkcją, redukcją kosztów, zwiększeniem wydajności czy poprawą jakości. Nie dziwi zatem fakt, że użycie urządzań w technologii IoT staje się tak popularne.

Urządzenia korzystające z idei Internetu Rzeczy

Urządzeń  w technologii IoT jest coraz więcej, nie tylko w przemyśle, lecz także wokół ciebie. Już teraz zapewne twój smartphone posiada czujnik oświetlenia, akcelerometr, magnetometr, czujnik zbliżeniowy, żyroskop, czujnik temperatury czy GPS. Dzięki czemu różne aplikacje pozwalają ci sprawdzać postępy w bieganiu, kontrolować urządzenia w domu, a dzięki bluetooth możesz połączyć swój samochód z telefonem, czy przesłać dane na inne urządzenie. Sensory zainstalowane są też w opaskach monitorujących tętno, zegarkach oraz w szkłach kontaktowych.

Internet Rzeczy (IoT) – jak wpływa na nasze życie?

Rozwój IoT realnie wpływa już na nasze życie. Przekłada się na znalezienie nowych rozwiązań, dzięki którym możemy zaoszczędzić energię, podnieść jakość życia oraz zaoszczędzić pieniądze.

Smart Home

Taką ideą jest Smart Home, która choć dopiero zaczyna podbijać świat, to ma ogromny potencjał. Już teraz używasz pewnie automatycznych termostatów, a będąc poza domem możesz regulować światło w swoim mieszkaniu, temperaturę w pomieszczeniach czy nawet włączyć zdalnie pralkę.

Smart City

Dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej można już nie tylko zdalnie sterować urządzeniami, ale co ważniejsze integrować je miedzy sobą i automatyzować ich działanie. Takie rozwiązania funkcjonują od wielu lat także na polskich ulicach. Weźmy na przykład czujniki regulujące światła, które, w zależności od natężenia ruchu, są w stanie tak dostosować częstotliwość zmian, aby zoptymalizować ruch na poszczególnych ulicach, a nawet w całych dzielnicach.

Liczba urządzeń podłączonych na stałe do sieci ciągle rośnie. Niedawno w Polsce Orange wypuściło elektroniczną kartę SIM – eSim. Dzięki temu nawet w małych urządzeniach będzie można bezpośrednio podłączyć się do Internetu.

 

Dlatego dzięki IoT, które dało początek czwartej rewolucji przemysłowej, komunikacja między maszynami a człowiekiem staje się faktem. Internet Rzeczy wpływa realnie nie tylko na przemysł i technologię, ale też na nasze życie, funkcjonowanie i komfort. Dzięki komunikacji M2M wszystkie procesy produkcyjne stają się łatwiejsze i bardziej wydajne. Nie zapominajmy jednak, że rozwój IoT ma nadal prezed sobą  wiele wyzwań i na pewno wiele ciekawych innowacji przed nami.

 

Zastosowanie naszych produktów w technologii IoT

 

W LC Elektronik w latach 2011-2015 przeprowadziliśmy gruntowną modernizację i dostosowaliśmy nasze zasoby oraz maszyny do Przemysłu 4.0. Co więcej nasi klienci także coraz częściej pytają o produkty, w których można zastosować technologię IoT, dlatego wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom.

Nasze produkty są szeroko stosowane w przemyśle, branży medycznej, transporcie i wojsku. Są to m.in.:

  • Klawiatury do urządzeń IoT – którymi sterowane są maszyny i urządzenia w technologii IoT.
  • Nadruki bezpośrednie na maszynach w technologii IoT– potrzebne w celu oznaczenia klawiszy czy komponentów.
  • Obudowy dla elektroniki – w których można zainstalować dowolne urządzenia i sensory potrzebne w technologii Internetu Rzeczy.

W następnym artykule przyjrzymy się bliżej obudowom, które według nas i naszych klientów będą świetnym wyborem dla urządzeń w technologii IoT.

 

Jeżeli chcesz poznać cennik obudów, klawiatur dla Twoich urządzeń w technologii IoT, to skontaktuj sie z nami. Na pewno znajdziemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.