Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, służymy radą i rozwiązujemy problemy naszych klientów. Dlatego stale rozwijamy naszą bazę wiedzy i kulturę innowacji. Naszym celem jest podzielenie się z Wami naszymi osiągnięciami i stosowaną przez nas technologią.

Jedną z metod, którą stosujemy do tego celu, jest Systematic Inventive Thinking (SIT). Ma ona wsparcie empiryczne i naukowe.

SIT to metodologia, która umożliwia praktyczne podejście do tworzenia innowacji i rozwiązywania problemów. SIT jest przeciwieństwem tradycyjnego poglądu na kreatywność, który wymaga myślenia „outside the box”, czyli burzy mózgów bez ograniczeń.

Metodologia ta zakłada, że ​​źródłem innowacji są same ograniczenia, ponieważ jesteśmy najbardziej innowacyjni, gdy pozostajemy „w pudełku”. Czyli skupiamy się na aktualnej rzeczywistości, żeby wymyślić coś nowego, zmodyfikować stare lub znaleźć inne zastosowanie czegoś, co już istnieje. W ramach ograniczeń wypracowujemy tylko takie rozwiązania, które mają szansę zostać wdrożone.

Myślenie „w pudełku” ogranicza możliwości mózgu i reguluje sposób, w jaki wytwarza pomysły. Ograniczając i ukierunkowując nasz mózg, sprawiamy, że pracuje ciężej i mądrzej, aby znaleźć twórcze rozwiązania. Wbrew temu, co większość ludzi sądzi, najlepsze pomysły są zwykle w pobliżu. Myślenie „wewnątrz pudełka” pomaga znaleźć te innowacyjne i zaskakujące rozwiązania.

Jesteśmy innowacyjni, gdy pracujemy w znajomym otoczeniu i gdy mamy ograniczoną liczbę możliwości, a nie wtedy, gdy nasza kreatywność jest nieograniczona.

Nie każdy będzie Steve’em Jobsem. Ale lepiej być twórczym na swój własny sposób, niż naśladować innych

Drew Boyd dla „Polska The Times”

   

Drew Boyd

profesor nadzwyczajny Marketingu i Innowacji na University of Cincinnati. Współautor książki "Inside the Box"

SIT polega na rozkładaniu danego produktu, idei lub sytuacji na elementy lub cechy. Następnie, używając jednej z pięciu prostych technik, możemy manipulować poszczególnymi częściami składowymi, aby stworzyć nową wartość. Zostały one oparte na wzorcach używanych przez ludzkość od tysięcy lat do tworzenia nowych rozwiązań.

 

Pięć technik to:

Odejmowanie

Mnożenie

Dzielenie

Tworzenie nowych zależności

Nadawanie nowych funkcji

 

W kolejnych artykułach pokażemy, w jaki sposób wykorzystujemy techniki SIT w LC Elektronik.