Zastosowanie techniki dzielenia w firmie zajmującej się integracją komponentów dla elektroniki

 

Dziel i bądź innowacyjny. Technika dzielenia w metodologii SIT

Technika dzielenia polega na funkcjonalnym lub fizycznym podziale produktu lub jego składników, a następnie ponownym rozmieszczeniu ich z powrotem w produkcie. Podziału można dokonać na kilka sposobów, na przykład:

– podział funkcjonalny, poprzez zmianę położenia jakiegoś produktu, oddzielenia od całości,

– podział fizyczny, czyli wycięcie jakiegoś elementu produktu i zamiana jego kolejności,

– podział elementu lub usługi na mniejsze części, gdzie każdy element nadal posiada wszystkie cechy produktu.

Dobrym przykładem aplikacji techniki dzielenia są:
– produkcja klimatyzatorów – tym wypadku jedna część urządzenia jest w  pomieszczeniu, a  druga na zewnątrz 
– piloty sterujące urządzeniami
– linie lotnicze wykorzystały tę technikę, wprowadzając odprawę on-line, a restauracje fast food przy stworzeniu oddzielnych okienek do zapłaty za posiłek.

fot. Pexels

Jak stosujemy technikę dzielenia w  LC Elektronik

Nasza firma specjalizuje się w integrowaniu komponentów dla elektroniki oraz produkcji klawiatur. Dlatego na początku  wydawało nam się, że zastosowanie techniki dzielenia w naszej firmie właściwie nie ma zastosowania. Niemożliwe? A jednak okazało się, że stosujemy ją od wielu lat.

Klawiatura membranowa w komponentach do samodzielnego montażu

Nasz klient zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Potrzebował klawiatury, która nie wymagałaby demontażu w czasie serwisowania. Zależało mu na tym z  dwóch powodów:

  • Po pierwsze nie chciał narażać swojego sprzętu na zniszczenie. W niektórych przypadkach klawiatura jest zamontowana w taki sposób do obudowy, że niezwykle trudno ją wymontować, bez narażenia sprzętu lub klawiatury na uszkodzenia.
  • Po drugie maszyna była potrzebna cały czas i klient nie mógł pozwolić sobie na przestój pracy.

Szybko znaleźliśmy rozwiązanie. Mianowicie stworzyliśmy klawiaturę membranową w poszczególnych komponentach do samodzielnego montażu.

Klawiatura foliowa składa się z minimum 6 warstw:

– warstwa montażowa dolna

– folia bazowa

– warstwa klejąca

– membrany

– warstwa podtrzymująca membrany

– warstwa klejąca

– folia dekoracyjna.

Dwie pierwsze warstwy, czyli folia montażowa i bazowa, na stałe zostają zamontowane do obudowy urządzenia, natomiast reszta warstw zamawiana jest oddzielnie. Dzięki temu rozwiązaniu klient, w czasie serwisu, w łatwy sposób może sam je przykleić.

Co więcej klawiatura z oddzielnych komponentów, ma także ten walor, że gdy folia dekoracyjna zniekształci się lub zniszczy, to nie musimy wymieniać całej klawiatury, lecz tylko wierzchnią warstwę.

A dodatkowo rozdzielenie komponentów sprawiło, że klient nie jest narażony na przestój pracy ani na większe koszty związane z demontażem całej klawiatury lub wymianą sprzętu  w ogóle.

Klawiatura silikonowa – możliwości konfiguracji klawiszy

fot. Pexels

Tę metodę często stosujemy także w produkcji klawiatur silikonowych. Zdarza się bowiem, że klient potrzebuje klawiatury z konkretną konfiguracją klawiszy do sprzętu, który ma dużo detali i kilka wersji. Jednak nowa forma jest bardzo droga, dlatego lepiej jest wyprodukować klawiaturę w większej formie lub użyć uniwersalnej, na której są przyciski dla wszystkich wersji. Można wtedy użyć całej klawiatury lub dokonywać różnych konfiguracji a nawet dowolnie rozciąć klawiaturę lub odciąć pojedynczy przycisk. Jest to możliwe dzięki kanałom, wokół każdego klawisza, po linii których można swobodnie rozcinać klawiaturę.

Dzięki oddzieleniu części klawiatury lub pojedynczych klawiszy od całości, w żaden sposób nie tracimy na funkcjonalności klawiatury ani jakości. Za to oszczędzamy znacząco koszty, tworząc nowe konfiguracje i wykorzystując wszystkie klawisze z matrycy.

Zastanawiałeś się nad tym czy jesteś innowacyjny? Czy zdarzyło Ci się użyć techniki dzielenia w tworzeniu projektu?
Jesteśmy pewni,  że tak. Daj nam znać.