Dzisiaj zaryzykujemy stwierdzenie, że w każdym domu w Polsce jest chociażby jeden element automatyki budynkowej. Zazwyczaj jest to bardzo prosty hydrofor dostarczający wodę ze studni do kranu w kuchni, albo piec C.O.. W innych przypadkach jest to brama wjazdowa lub garażowa działająca na pilota, a dodatkowo system do sterowania oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem i gniazdkami elektrycznymi.

Rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej można umieścić zarówno w starszych budynkach, jak i w nowopowstałych. Koszt wyposażenia mieszkania czy domu, w automatykę zarządzającą oświetleniem, temperaturą i bezpieczeństwem, w dużej mierze zależy od tego, czego konkretnie oczekujemy od inteligentnych systemów. Oczywiście, istotnym jest również, czy jest to mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim czy już użytkowane, urządzone miejsce zamieszkani. Koszty rosną w drugim przypadku, przez konieczność reorganizacji przestrzeni i instalacji. Szacuje się, że wyposażenie 60-metrowego mieszkania może zamknąć się w 10 tysiącach złotych.

W tym artykule dowiesz się jak ważną rolę pełni automatyka budynkowa oraz jak ułatwia codzienne funkcjonowanie.  

Czym jest automatyka budynkowa?

Najprościej mówiąc, jest to sieć urządzeń, które sterują różnymi instalacjami, np. wyżej już wspomnianym oświetleniem czy ogrzewaniem. Te systemy tworzą tzw. inteligentny budynek, dzięki czemu możemy nimi sterować, również zdalnie. W świecie, w którym wszystko dzieje się szybko i wielu z nas jest w biegu, w ciągłym ruchu między pracą a domem, ciągle coś trzeba robić i po prostu czasu może nie starczyć na codzienne drobne czynności. Dlatego wspomagamy się różnymi nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak zmywarka, pralka automatyczna czy innymi tego typu urządzeniami.  

Jakie korzyści przynosi automatyka budynkowa?

Niedużym kosztem każdy z nas może dokonać modernizacji (nawet kawalerki!), aby na przykład, po wyjściu z domu, wybrane urządzenia były odłączone od prądu i nie pobierały niepotrzebnie energii elektrycznej w trybie stand-by, aby gasły wszystkie światła, gdy nie ma nikogo z domowników lub żebyśmy mogli z kanapy regulować piec i ustawiać temperaturę w domu, która będzie w danej chwili optymalna.

Obecnie tego typu rozwiązania nie są już traktowane jako zachłyśnięcia się nowymi możliwościami. Inwestowanie w te systemy jest najzwyczajniej racjonalne i opłacalne. W końcu zostawienie włączonego ogrzewania podłogowego na kilkanaście godzin, kiedy nikogo nie ma w domu, to już nie grosze a złotówki!

Systemy sterujące dają nam od 5% oszczędności w skali roku na rachunkach.

Warto też wspomnieć, że poza oszczędnością, automatyka budynkowa pomaga nam zapewnić bezpieczeństwo. Poprzez systemy alarmowe i monitorujące, chronimy się przed wtargnięciem, włamaniem i kradzieżą. Wszelkie czujniki i elektrozawory odcinające dopływ wody zabezpieczają przed zalaniem, a czujniki, również te regulujące instalację elektryczną czy automatycznie zamykające okna chronią przed pożarem.

Aby lepiej zobrazować jakie są możliwości, wyobraź sobie Jacka, który na Mazurach ma swoje gospodarstwo rolne. Głównym dochodem jego rodzinnego biznesu są 3 hale z pieczarkami. Jakiś czas temu Jacek ze swoim szwagrem, który z wykształcenia jest elektrykiem, zmodernizowali hale tak, że podlewanie i oświetlenie włącza się automatycznie. Tak naprawdę człowiek jest tam potrzebny przy wymianie podłoża torfowego z grzybnią i przy zbiorach. Reszta dzieje się automatycznie. Dzięki temu Jacek i jego rodzina mają więcej czasu dla siebie. Mogą bez obaw wyjechać na weekend. Spędzić razem popołudnie czy w sobotę rano bez wyrzutów sumienia pospać dłużej. Modernizacje wpłynęły też na rachunki. System podlewa pieczarki, wykorzystując dokładnie tyle wody ile jej potrzeba, a światło na halach jest włączane w ściśle określonych porach.

Dom Jacka i jego żony Marty też nie wygląda jak te w skansenie. W każdym oknie zainstalowane są automatyczne rolety, które jeżeli słońce świeci za mocno (czujniki natężenia światła) same się zamykają. Temperaturę wody w kranie, a w zimie w grzejnikach, steruje piec gazowy. W kotłowni obok pieca jest też pralka, a przy niej zainstalowane są czujniki wody. Kiedyś pod ich nieobecność pralka się zepsuła i woda zalała całe pomieszczenie. Od tamtego czasu oprócz czujnika jest też elektrozawór, który w momencie zarejestrowania wycieku, odcina dopływ wody w całym domu. Dodatkowo w salonie światła zmieniają swoją temperaturę w zależności od pory dnia. Rano i wieczorem mają ciepłą barwę, a w dzień – zimną, tak by oczy się mniej męczyły. Z kolei gdy nadchodzi piątek, to światła migoczą tysiącem barw w rytm muzyki.  

Jeżeli zastanawiasz się, co łączy pieczarkarnię oraz dom Jacka i Marty z LC Elektronik, zapraszamy do przeczytania kolejnego studium przypadku, gdzie dokładnie opisaliśmy jak pomogliśmy producentowi sterowników do inteligentnych budynków.  

Użyte zdjęcia są autorstwa:
1. Gerd Altmann z Pixabay https://pixabay.com/pl/photos/inteligentny-dom-dom-technologia-3819021/
2. Moritz Kindler on Unsplash https://unsplash.com/photos/PBtfsP3eEZ4
3. Robert Allmann z Pixabay https://pixabay.com/pl/photos/lampa-lekki-rura-rury-grzewcze-2434828/
4. Fernando Augusto z Pixabay https://pixabay.com/pl/photos/nawadnianie-rolnictwo-posypa%c4%87-588941/
5. Michael Gaida z Pixabay https://pixabay.com/pl/photos/okno-%c5%bcaluzje-rolety-migawka-fasada-1491700/
6. Dan LeFebvre on Unsplash https://unsplash.com/photos/RFAHj4tI37Y
7. Sabine Kroschel z Pixabay https://pixabay.com/pl/vectors/inteligentny-dom-dom-technologia-2005993/

PRZECZYTAJ TEŻ:

Umów się z nami na bezpłatną konsultację swojego projektu! Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!