W obecnych czasach klienci często pytają nas o termin realizacji zamówienia oraz o określenie terminu na standardowe obudowy do elektroniki. Do niedawna odpowiedź była szybka i prosta. Obudowy takie były dostępne od ręki u wielu dystrybutorów, hurtowni lub w sklepach. Kiedy klient pyta nas jaki jest termin realizacji zamówienia na obudowy nie możemy już odpowiadać, że jest to ok. 10 dni.

Z naszych obserwacji rynku obudów dzieje się tak nie tylko z odbiorcami produktów do produkcji elektroniki, ale również w segmencie produktów czysto konsumenckich. Począwszy od obudów do komputera, przez obudowy do telefonów a kończąc na obudowach wykonanych z drewna. Wszędzie termin realizacji stanowi kluczowy aspekt przy składaniu zamówienia.

Często już kompatybilność i cena nie jest już tak kluczowa jak właśnie termin dostarczenia produktu. Odbiorca obecnie coraz częściej zwraca właśnie uwagę na czas realizacji zamówienia.

man, thinking, doubt

Obecnie za każdym razem należy sprawdzać magazyny dostawców (całe szczęście większość z nich ma takie możliwości technologiczne) aby być pewnym, że obudowy są dostępne. Niestety czasami zdarza się tak, że obudów nie ma w magazynie i trzeba czekać na ich wyprodukowanie. W takim przypadku określenie terminu realizacji jest nieco trudniejsze. Kiedyś czas ten wynosił ok. 3 tygodnie, obecnie przy niektórych indeksach wynosi nawet 120 dni lub więcej.

Nie można już w ciemno obiecywać dostawy w określonym terminie ponieważ każdy producent, wykonawca obudowy ma zupełnie inną logistyką swoich surowców, różny stan magazynu itp.

Problem ten ma zarówno klient w sklepie internetowym, który szuka obudowy typu tower, big tower, obudowę do elektroniki czy inne produkty do elektroniki. Nie ma tu znaczenie podświetlenie, czy inne opcje.

Musimy sobie też uświadomić, że w łańcuchu dostaw nie ma tylko dwóch stron, czyli producenta i klienta. Często w takim łańcuchu jest kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt podmiotów. Oznacza to, że każda następna firma jest uzależniona od poprzedniej. Większe firmy, lub te które dbają o stabilność dostaw tworzą sieci dostaw. Dzięki temu mają np. jednego głównego dostawcę i co najmniej jednego alternatywnego.

Teoretycznie takie postępowanie ma zabezpieczyć proces produkcyjny przed wszelkimi problemami wpływającymi na czas realizacji. Rzeczywistość jest jednak nieco inna o czym będziemy pisać również poniżej.

clock, time management, time

Obecnie sytuacja ta zmieniła się diametralnie i ciężko powiedzieć, czy jeszcze kiedykolwiek powróci do poprzedniej sytuacji. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Głównymi są:

OGÓLNOŚWIATOWA PANDEMIA COVID-19

Pandemia Covid-19 spowodowała, że część producentów granulatu potrzebnego do produkcji obudów wstrzymała produkcję – kwarantanna pracowników. Musimy pamiętać, że ciągle w niektórych prowincjach Chin wprowadzane są lokalne lockdowny. Pamiętajmy, że do produkcji granulatu potrzebne są ogromne zasoby energii elektrycznej, a blackouty w Chinach też nie są rzadką praktyką.

covid, corona, coronavirus

TRUDNOŚCI Z DOSTĘPEM DO SUROWCÓW

Od początku 2020 roku cały Świat bryka się z trudnością z dostępem do licznych surowców. Nie pozostało to bez konsekwencji dla rynku tworzyw sztucznych. Z naszych rozmów z producentami obudów wynika, że czasami muszą czekać kilka lub kilkanaście tygodni na konkretny granulat bez gwarancji na kiedy on przyjedzie. Nie ma w tej chwili znaczenia, czy wtryskarki stoją w Polsce, gdzieś w Europie, czy w Azji. Wszyscy nasi dostawcy mają problemy z dostępem do surowców.

Rezultatem tego jest wydłużenie terminu dostawy na obudowy ale również podniesienie cen. Podwyżka wynika z tego, że producenci muszą zwiększać swoje magazyny surowców, ponieważ mają świadomość, że za chwilę może zatrzymać się ich produkcja. Kiedyś bazowali oni na systemie JiT (Just In Time) – zamawiali surowiec jednego dnia a drugiego widzieli przez okno jak wózek widłowy rozładowuje TIRa z BigBagami granulatu.

lego, toys, figurines

WZROST CEN ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Proces wtrysku tworzyw sztucznych jest niestety procesem energochłonnym. Zanim granulat zostanie dostarczony do maszyny konieczne jest jego wysuszenie aby utrzymać wilgotność dającą bezpieczeństwo i stabilność w procesie produkcji. Następnie granulat jest rozgrzewany i pod ciśnieniem wtryskiwany do formy. To również wymaga sporej energii. Typ obudowy nie ma tu większego znaczenia.

Rosnące na całym Świecie ceny energii elektrycznej, gazu, ropy bardzo szybko odbijają się na cenach wszystkich produktów, w tym komponentów jakimi są obudowy.

Do tego należy tez dodać rosnące ceny paliw i w związku z tym transportu tego lokalnego jak i transportu trans kontynentalnego. Niektóre obudowy pokonują setki i tysiące kilometrów przez cały Świat. Czas realizacji zamówienia składa się m. innymi właśnie z czasu transportu (drogowego, kolejowego i lotniczego)

power station, energy, electricity

Wojna w Ukrainie, Covid-19 i inne lokalne kryzysy gospodarcze mają wpływ na problemy logistyczne na całym Świecie. Do niedawna kontenerowce pływały bez większych opóźnień ani problemów. Oczywiście zawsze zdążały się problemy z pogodą, awariami, czy nawet zatonięcia kontenerowców (https://therevelator.org/container-ship-accidents/).

Każdy chyba słyszał o zablokowaniu kanału sueskiego przez jeden z największych kontenerowców Ever Given. Jest on w stanie przewieźć do 20 124 TEU! Blokada kanału spowodowała dodatkowe perturbacje w logistyce.

Kontenery to jednak nie wszystko. Nasza firma co tydzień organizuje transporty z Japonii i Chin drogą lotniczą. Niestety nasi przewoźnicy ciągle zgłaszają problemy, że paczki czekają w długich kolejkach do zapakowania do samolotu typu cargo. W pewnym momencie terminy transportu lotniczego wydłużały się kilkukrotnie ponieważ wszystkie statki powietrzne transportowały wyłącznie maseczki, sprzęt medyczny i inne towary do walki z Covid-19.

container ship, container transport, seagoing vessel

BREXIT

Ostatnim elementem, który zdefiniowaliśmy jako wydłużający termin realizacji obudów jest Brexit. W związku z odłączeniem się Zjednoczonego Królestwa od UE konieczne było wprowadzenie dodatkowych odpraw celnych przy imporcie z Wielkiej Brytanii. Firma Hammond, która ma siedzibę główną w Europie w Basingstoke w południowej Anglii zmuszona była do otworzenia dodatkowego biura w Holandii, przez które fakturowane są wszystkie towary przychodzące do Europy kontynentalnej. Jest to zabieg oczywiście księgowy, ale nie zmienia to faktu, że towary z magazynu w UK muszą przejść odprawę celną. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że odprawiana jest jedna duża przesyłka, a nie 200 mniejszych palet. Hammond MFG nie jest jedyną firmą, która działa w podobny sposób. Innym przykładem producenta obudów jest firma CamdenBoss, która działa podobnie.

WZROST ADOPCJI KRYPTOWALUT

Niska dostępność kart graficznych to nie problem ostatnich miesięcy czy kwartałów. To problem ostatnich kilku lat kiedy to popyt na moc obliczeniową ciągle rośnie i wszystko wskazuje na to, że tak już pozostanie.

Jak łączą się krypto waluty z kartami graficznymi i obudowami? W brew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Karty graficzne to gigantyczna moc obliczeniowa potrzebna do zapisywania i przetwarzania skomplikowanych wzorów aby móc „kopać” wydobywać kolejne kryptowaluty. Można oczywiście budować komputery do tych celów, ale o wiele bardziej ekonomiczne i ergonomiczne jest tworzenie statywów, szkieletów, gdzie stawia się karty graficzne i potem łączy się je w super komputery. Tak powstają tzw. kopalnie krypto.

Aby to wszystko połączyć ze sobą, zasilić i zapewnić kompatybilność wszystkich tych elementów potrzebne są liczne urządzenia zamknięte w obudowy z tworzywa.

farm, mining, the ethereum

PODSUMOWANIE

Świat sprzed 2020 to już przeszłość. Obecnie każda dostawa może stać pod znakiem zapytania. Producenci obudów robią wszystko aby zapewnić ciągłość dostaw do klientów oraz nieprzerwany proces produkcji. Niestety czasami z przyczyn od nich nie zależnych termin dostawy może się niespodziewanie wydłużyć.

Pytanie jakie powinniśmy sobie obecnie zadać to jak powinniśmy zorganizować sobie łańcuch dostarczenia komponentów zgodny z obecną rzeczywistością, Jaki produkt, do jakich aplikacji jakie ilości są nam potrzebne? Nie jest to proste, bo często usługi, procesy wykonywane są tylko w jednym miejscu na Świecie np. w Chinach, Indiach. Rozwiązanie, jakie wypracowały niektóre branże, jest proste. Należy przenieść produkcję w inne miejsce i dywersyfikować je. Prosto to napisać, a o wiele trudniej zrobić. Ponieważ wyprodukowanie karty graficznej, pralki, samochodu w krajach gdzie nie ma tak wysokich kosztów jest po prostu tanie. My jako konsumenci przyzwyczailiśmy się do coraz niższych cen, albo chociaż do stabilnego poziomu tych cen.