Jedną z technologii wytwarzania obudów z tworzywa sztucznego jest wtryskiwanie. Pozwala na wykonywanie wyrobów o skomplikowanych kształtach przy zachowaniu powtarzalności własności oraz wysokiej jakości. Przy wykorzystaniu tej technologii można produkować wyroby o masie mniejszej niż jeden gram do nawet 50 kg.

Wtryskiwanie zalicza się do procesów cyklicznych – do uruchomienia nowej produkcji wymagana jest wyłącznie stworzenia nowej formy. Jedna maszyna może dzięki temu być wykorzystywana do produkcji wielu różnych wyrobów.

Przy tej technologii pojedyncza maszyna może służyć to wytwarzania cyklicznie dużej liczby wyrobów. Aby za pomocą tej samej maszyny wytwarzać inny detal konieczna jest zmiana formy wtryskowej.

Forma wtryskowa jest indywidualnym narzędziem wykonywanym specjalnie na potrzeby danego wyrobu. Do formy wprowadza się uplastycznione tworzywo sztuczne pod ciśnieniem, a wewnątrz dochodzi do zastygnięcia tworzywa. Koszt stworzenia takiej formy zaczyna się od 20 tys. do 80 tys. PLN (nawet więcej) i zależy od stopnia skomplikowania wyrobu.

Zasadniczo forma wtryskowa składa się z dwóch części – zespołu z matryca oraz drugiego zespołu gdzie jest stempel.

Matryca i stempel to elementy formujące tworzywo do zadanego kształtu. Stempel nadaje wewnętrzny a matryca zewnętrzny kształt wyrobu. Elementy formujące mogą być jednolite to znaczy wykonywane z jednolitego półfabrykatu a następnie mocowane we wtryskarce. Cechują się przede wszystkim dużą sztywnością przez co są znacznie trwalsze. Dużą wadą takiego rozwiązania jest jego pracochłonność i kosztowność wykonania. Bowiem wykonanie takiego elementu formującego w przypadku stempla wymaga usunięcia dużej ilości materiału z prefabrykatu. W związku z tym, takie rozwiązanie zaleca się do form o niskiej krotności detalu.

Rozwiązaniem alternatywnym są stemple i matryce oprawiane. Jest to tańsze i prostsze w wykonaniu, bowiem do wykonania przykładowego stempla można wykorzystać bardziej optymalny kształt półfabrykatu. W związku z tym, nie ma konieczności skrawania wielkich płyt a mniejsze gabaryty. Również ze względu na gabaryty takie stemple czy matryce łatwiejsze są również w obróbce.

PODSUMOWANIE:

• Wytwarzanie nawet najbardziej skomplikowanych wyrobów w jednym procesie technologicznym,

• mały, bądź żaden, udział obróbek wykańczających,

• osiągalna wysoka jakość i powtarzalność własności,

• wysoki koszt maszyn (wtryskarek) i niejednokrotnie dorównujący mu koszt oprzyrządowania (form),które powodują wydłużenie czasu amortyzacji i wysokie koszty uruchomienia produkcji,

• konieczność wysokich kwalifikacji nadzoru technicznego, który musi znać specyfikę przetwórstwa tworzyw sztucznych,

• konieczność zachowania wąskich tolerancji parametrów przetwórstwa,

• długi czas przygotowania produkcji, ze względu na pracochłonność wykonawstwa form wtryskowych.