Klawiatura foliowa, wbrew pozorom, nie ma prostej konstrukcji. Narysowanie, stworzenie dokumentacji technicznej wymaga bardzo dużo pracy i aby wyprodukować partię klawiatur konieczne jest co najmniej kilkanaście czynności stricte produkcyjnych.

Sama konstrukcja, czyli opracowanie z jakich materiałów, elementów, czynności ma składać się klawiatura to już poważne wyzwanie. Czasami klawiatura składa się z 4 warstw połączonych ze sobą. W naszej firmie klawiatura o standardowej konstrukcji składa się z co najmniej 6 warstw, a bywają konstrukcje, które mają nawet 12 warstw i więcej.

W tym artykule dowiesz się m. in

  1. Z czego składa się klawiatura foliowa?
  2. Jak robocizna wpływa na cenę?
  3. Od czego zależy cena jednostkowa klawiatury?
  4. Co wpływa na koszty wdrożenia, przygotowania produkcji?
  5. Jak można ograniczyć koszty wdrożenia?
  6. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas kiedy wyceniamy klawiaturę?

Z CZEGO SKŁADA SIĘ KLAWIATURA FOLIOWA?

Każda klawiatura foliowa to również połączenie wielu materiałów – folii, spacerów (warstw klejących), farb graficznych (wzór nadruku widoczny dla użytkownika końcowego, tzw. warstwa dekoracyjna), farb elektronicznych (warstwa na której nadrukowane są ścieżki połączeniowe, dielektryk, farby grafitowe), elementów SMD (zamontowane diody sygnalizacyjne, podświetlające, kątowe, termistory, diody schottky’ego), klejów przewodzących, mocujących elementy elektroniczne, pogrubień wstążki, laminatów zabezpieczających wstążkę połączeniową przed korozją po złącza zaszywane na koniec wstążki.

Te wszystkie materiały musimy wycenić „z góry” przed realizacją zamówienia. Nie jesteśmy branżą budowalną, gdzie wycenia się z góry a potem jeszcze są różnego rodzaju dopłaty i korekty w górę.

Od lat mamy ustandaryzowany katalog folii, błon klejowych i innych surowców, przez co nasza kalkulacja jest szybka do wypełnienia. Do naszego arkusza kalkulacyjnego podpięte są też cenniki najważniejszych surowców tak byśmy mogli na bieżąco aktualizować nasze kalkulatory.

Jeżeli jednak klient oczekuje od nas zastosowania dodatkowych materiałów, pogrubień, nie standardowych surowców lub innych elementów wtedy konieczne jest zastosowanie innych narzędzi. Najczęściej po prostu doliczamy różnicę wynikającą z konieczności zakupu nie standardowych elementów do ceny która wychodzi z kalkulacji.

Cena zależy oczywiście od zastosowanych surowców ale ważne są też inne elementy takie jak amortyzacja maszyn i innych inwestycji, ceny mediów (prąd i gaz). Niestety w ostatnich miesiącach te pozycje coraz bardziej wpływają na ostateczną cenę wyrobu.

Lista elementów wpływających na cenę wdrożenia i cenę jednostkową gotowej klawiatury

POWRÓT DO POCZĄTKU ARTYKUŁU

JAK ROBOCIZNA WPŁYWA NA CENĘ?

Cena czasu pracy naszego zespołu jest jednym z kluczowych elementów wyceny. Dlatego też każda czynność na produkcji jest mierzona i wpisywana do naszego systemu. Dzięki temu możemy na bieżąco weryfikować, czy nasze kalkulacje odzwierciedlają rzeczywistość.

Przy wpisywaniu w główmy ekranie elementów z których składa się klawiatura arkusz automatycznie przelicza ile czasu wymagane jest aby wyprodukować jedną sztukę danego wyrobu.

Np.. dodanie jednego koloru do kalkulacji zwiększa czas zarówno samego druku jak i przygotowania dokumentacji i konieczność wyświecenia dodatkowych sit. Dodając ekranowania klawiatury zwiększa to czasy zarówno po stronie druku, wycinania (dodatkowa warstwa), jak i montażu końcowego.

Obecnie monitorujemy blisko 150 czynności, które wpływają na czas realizacji zamówienia jak i na jego ostateczną cenę.

POWRÓT DO POCZĄTKU ARTYKUŁU

OD CZEGO ZALEŻY CENA JEDNOSTKOWA KLAWIATURY?

Tak jak pisaliśmy wcześniej cena zależy od wielu elementów, pracochłonności ale jest jeszcze jeden kluczowy element.

Wszystkie operacje, które wykonujemy w trakcie procesu produkcyjnego wykonujemy bazując na arkuszach, dociętych kawałkach materiału. Każdy z takich arkuszy musi przejść przez wiele maszyn i rąk aby otrzymać gotowy wyrób. Bardzo często możliwym jest aby na jednym arkuszu znajdowała się nie tylko jedna sztuka ale np.. 2, 4, 9, czy w przypadku prostych i małych elementów nawet 64 sztuki. W LC Elektronik nazywamy to użytkami. Dzięki zwiększeniu liczby użytków na jednej formatce nie musimy tak wielu sztuk podkładać na maszyny, możemy za jednym pociągnięciem rakla wydrukować kilka sztuk, jedno podłożenie pod laser powoduje wycięcie kilku elementów.

Przykład druku sitodrukowego w 4 użytkach

W tej metodzie optymalizacji są jednak pewne ograniczenia. W przypadku bardzo precyzyjnego druku, lub skomplikowanego montażu musimy ograniczać użytki.

Cena jednostkowa uzależniona jest oczywiście od liczby zamawianych sztuk. Im więcej sztuk jest w jednym zamówieniu tym tzw. „czasy przestawcze”, przezbrojenia maszyn i stanowisk rozkładają się na większą liczbę sztuk. Przy większych zamówieniach zawsze stosujemy wydajniejsze maszyny – np.. półautomaty drukarskie. Nie opłaca się ich stosować przy małych partiach bo samo ustawienie, uruchomienie zajmowałoby zbyt dużo czasu.

Część z listy czynności z programu do monitorowania produkcji

POWRÓT DO POCZĄTKU ARTYKUŁU

Co wpływa na koszty wdrożenia, przygotowania produkcji?

Na stworzenie dokumentacji, narzędzi, szablonów mają wpływ wszystkie wcześniej omawiane elementy. Ale jest jeszcze kilka elementów, które mają wpływ na same wdrożenie i prace projektowe.

Po pierwsze cena wdrożenia zależy od tego czy nowy produkt robimy od podstaw, czy na podstawie wcześniej produkowanego u nas innego wyrobu. Często zdarza się, że klient zmienia jedynie jedne logotyp, usuwa lub dodaje przycisk, lub zmienia kolorystykę. W takim przypadku zawsze nadajemy nowy numer katalogowy, tworzymy nowe wytyczne itp. ale jest to o wiele mniej pracy niż stworzenie wszystkiego od podstaw.

Możemy robić wszystko od podstaw bazując na prostych szkicach, rysunkach co wymaga sporo pracy, czasu i konsultacji z klientem. Z drugiej strony jeżeli klient przychodzi do nas z gotowa dokumentacją, którą otrzymał od obecnego dostawcy, wymaga to od nas „jedynie” dostosowania tego do naszych wymogów, norm technologicznych. Jest to o wiele prostsze i krótsze do zrobienia.

Ważnym elementem wdrożenia nowego produkty jest stworzenie tzw. „klisz” i przygotowanie siatek do druku. Konieczne jest wtedy wykonanie całego procesu w ciemni fotograficznej. Dodatkowo w przypadku klawiatury z przetłoczeniami należy wykonać tłocznik do prasy tłoczącej. Wykonujemy go na naszych frezarkach CNC w dziale mechanicznym. W zależności od liczby wspomnianych użytków, formatu, liczby klawiszy wykonanie takiego narzędzie jest bardziej lub mniej pracochłonne.

Innym elementem wpływającym na koszty wdrożenia klawiatury membranowej to konieczność łączenia wielu elementów ze sobą np. klawiatury, płyty nośnej, albo warstwy przewodzącej wykonanej na PCB lub Flex. W takim przypadku mogą dojść koszty wdrożenia nie tylko wynikające z pracy naszego zespołu ale również firm partnerskich.

POWRÓT DO POCZĄTKU ARTYKUŁU

JAK MOŻNA OGRANICZYĆ KOSZTY WDROŻENIA?

Na koszty wdrożenia składa się głównie czas pracy projektantów. Jeżeli nasze klient jest w stanie dostarczyć jak najwięcej informacji, elementów potrzebnych do realizacji projektu możemy zmniejszyć koszty wdrożenia.

Najczęściej klienci ograniczają koszty przysyłając logotypy i inne elementy graficzne w tzw. krzywych, czyli w postaci elementów, które możemy prosto przenieść na druk sitodrukowy, czy na plotery tnące. Innym takim elementem jest również przesyłanie lub wskazanie fontów, które klient chce użyć w swoim projekcie.

Ważnym elementem jest też określenie kolorów w palecie RAL. Czasami klienci określają kolory w RGB, HEX i innych, które są typowymi paletami odwzorowania kolorów w ekranach, monitorach czy innych wyświetlaczach cyfrowych. Niestety nie jest możliwe przeniesienie tych kolorów do świata rzeczywistego.

Inaczej ma się trochę z kolorami CMYK czy Pantone. Tutaj jest to możliwe ale wymaga to od nas dodatkowej pracy, mieszania kolorów, wydruków próbnych a to zwiększa koszty. Dlatego wszędzie gdzie jest to możliwe zalecamy stosowanie palety RAL.

POWRÓT DO POCZĄTKU ARTYKUŁU

NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS KIEDY WYCENIAMY KLAWIATURĘ?

Najważniejsze w wycenie klawiatury jest aby zebrać od klienta jak najwięcej informacji na temat produktu. Każdy dodatkowy klawisz, dioda, kolor lub wykończenie wpływa na cenę. Z naszego doświadczenia wynika, że dostając od klienta projekt graficzny i oczekiwany układ elektryczny to jesteśmy w stanie zrobić ofertę, która nie będzie musiała być w przyszłości aktualizowana.

Po drugie ważne jest określenie liczby użytków, czyli jak wiele gotowych wyrobów możemy umieścić na jednym arkuszu, który będzie szedł przez większość procesów na produkcji.

Ważnym jest również określenie budżetu jakim dysponuje klient. Domyślnie kalkulacje wyliczają cenę przy zastosowaniu standardowych materiałów i konstrukcji, ale jeżeli cena jest kluczowa, albo wręcz najważniejsza możemy wykorzystać inne materiały.

POWRÓT DO POCZĄTKU ARTYKUŁU

Zrzut ekranu naszego narzędzia do wyliczania kalkulacji

Zdjęcie autorstwa Oleg Magni z Pexels