Klejenie optyczne (ang. optical bonding) to obecnie bardzo korzystne rozwiązanie dla producentów elektroniki.
W znaczny sposób zwiększa jakość wyrobów, ich trwałość, jednocześnie zachowując funkcjonalność urządzenia. Nasz zespół Badań i Rozwoju od kilku lat doskonalił i ulepszał technologię tak, aby uzyskać najlepsze efekty klejenia optycznego, podczas tworzenia produktów dla naszych klientów.

 

Czym jest klejenie optyczne?

Klejenie optyczne polega na precyzyjnym sklejeniu warstw transparentnych materiałów, przy użyciu specjalnych klejów, w unikalnej technologii. Proces musi przebiegać w pomieszczeniu bezpyłowym, czyli wolnym od kurzu i innych zanieczyszczeń w powietrzu. Ponieważ celem takiego klejenia jest wykonanie wyświetlacza o nieskazitelnych właściwościach optycznych.

Jednak dużą trudnością w tej metodzie jest dobór zarówno materiałów, jak i technologii samego klejenia. Trzeba spełnić określone warunki, m.in.:

  • klejone powierzchnie muszą być idealnie równoległe do siebie,
  • natomiast klej, który znajduje się między nimi, musi mieć właściwości nie zaburzające obrazu wyświetlacza, który jest emitowany przez wyświetlacz.

Jakie materiały mogą być połączone poprzez klejenie optyczne?

Najczęściej sklejamy dwa przezroczyste materiały na przykład płytki PMMA czyste optycznie. Zwykła najtańsza płytka pleksi niestety nie nadaje się do tego typu operacji, ponieważ jest po prostu za bardzo zanieczyszczona. W samej swej strukturze zawiera liczne paprochy, drobinki kurzu lub pęcherze powietrza. Nasz dział BiR dokładnie wyselekcjonował, wśród naszych dostawców, materiały posiadające atest czystości optycznej.

Niektóre urządzenia wymagają klejenia płytki PMMA z nadrukowaną nano siatką. Ta opcja pozwala, oprócz wzmocnienia okienka, również zabezpieczyć produkt przed promieniowaniem EMI/RFI. Płytki nowej generacji mają przejrzystość na poziomie 90%, więc właściwie w ogóle nie zmniejszają jasności wyświetlacza.

Ilość opcji jest bardzo długa, realizowaliśmy projekty zawierające klejenie:

  • fronty foliowe lub klawiatury membranowe
  • panele dotykowe
  • transparentne warstwy ochrony elektromagnetycznej
  • warstwy ze specjalnymi powłokami o właściwościach optycznych typu AG, AR, HC
  • filtry polaryzujące.

Czy potrzebuję klejenia optycznego?

Technologia ta jest stworzona dla produktów, gdzie konieczne jest wzmocnienie okna wyświetlacza. Takie wzmocnienie może być potrzebne zarówno w klawiaturze lub froncie foliowym, jak i w samym wyświetlaczu. Stosując odpowiednie materiały, możemy wzmocnić same okno wyświetlacza, przez co jest ono bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej grubości płytek (0,5 mm, 1,00 mm, 1,5 mm) możemy także znacząco pogrubić okno, ale bez utraty jego przejrzystości.

 

Klarowny obraz, to nie jedyna korzyść klejenia optycznego. Jeśli zależy Ci na:

  • szczelności płyty czołowej,
  • ochronie mechanicznej panelu dotykowego i wyświetlacza,
  • eliminacji zamgleń na skutek osiadania kurzu i pary wodnej w przestrzeni między warstwami,
  • eliminacji zakłóceń optycznych na skutek odkształceń, zafalowań, ugięć warstw w oknie wyświetlacza,
  • możliwości utrzymania czystości i higieny powierzchni interfejsu operatora,
  • zabezpieczeniu przed powstawaniem pierścieni Newtona,
  • zwiększeniu kontrastu wyświetlacza i zmniejszeniu odbić,
  • ochronie elektromagnetycznej okna wyświetlacza

To klejenie optyczne jest zdecydowanie usługą, która powinieneś rozważyć przy produkcji swojego urządzenia.

Na ile trwałe jest połączenie optyczne?

Klejenie optyczne to niezwykle trwała technologia. Klejenia optyczne łączy ze sobą na stałe dwa elementy tak, że nie ma możliwości rozdzielenia ich bez uszkodzenia obu elementów. Wynika to z samej idei klejenia, która eliminuje możliwość dostania się powietrza czy innych drobin kurzu podczas eksploatacji w przestrzeń między dwoma warstwami. Natomiast zastosowanie materiałów umożliwiających rozdzielenie sprawia, że warstwy rozklejają się, ulegają samoistnej delaminacji i mają mniejszą przyczepność.

Wzmocnienie okien wyświetlaczy oraz integracja ich z klawiaturą, frontem czy obudową to dziś standard i konieczność. Dlatego jeżeli zależy Ci na trwałości i jakości wytwarzanych przez Ciebie urządzeń, to rozważ tę technologię i skonsultuj usługę z doświadczonym wykonawcą.