Minęły czasy, w których do nagrania płyty potrzebne było duże, profesjonalne studio, wyposażone w wiele, bardzo drogich sprzętów. Teraz wystarczy kawałek cichej przestrzeni, laptop, z dobrym programem oraz instrument. Współcześni muzycy do tworzenia i miksowania wykorzystują też na przykład syntezatory, sekwensery czy konwentery. Nawet rockowe przeboje może nagrać jedna osoba, dysponująca samplerem, syntezatorem, komputerem i gitarą. Resztę dźwięków można pobrać z biblioteki i zmiksować na komputerze w zaciszu piwnicy, strychu, czy po prostu w sypialni.
Wprowadzanie nowych, kreatywnych rozwiązań dla muzyków to ciężka praca. Wiele miesięcy pracy, projektów, prototypów i ciągłych kłopotów produkcyjnych to chleb powszedni dla producentów współczesnych instrumentów.
Przy urządzeniach, które muzycy wykorzystują do tworzenia, bardzo ważne są wszelkie odczucia sensoryczne użytkownika. Liczy się więc tekstura, siła nacisku, ciężar, temperatura, twardość i kolor materiału. Trzeba pamiętać o tym na każdym etapie tworzenia. Wydaje się to łatwe, gdy bierze się do ręki gotowe, idealnie leżące w dłoni urządzenie, ale jak to mówią twórcy „najtrudniej jest stworzyć coś prostego”.
Instrumenty to bardzo intymne przedmioty, które wchodzą w bardzo osobistą relację z twórcą. Niektórzy twierdzą, że mają swoją duszę. Słynne skrzypce tworzone przez XVIII-wiecznego lutnika Antonio Stradivariego do tej pory uznawane są za arcydzieło, między innymi dlatego, że mają swoją duszę. Czy współczesne elektroniczne instrumenty też takie są? Naszym zdaniem jak najbardziej!
Tego samego zdania jest Jadwiga.
Jadwiga jest wszechstronnie uzdolnioną, nowoczesną kobietą. Uwielbia Bieszczady, ciszę, spokój, te zapachy dzikiego boru i szum Połonin. Tylko tam tak odpoczywa. Kiedy tylko może, rzuca wszystko by pojechać w Bieszczady i poczuć deszcz w Cisnej.
Wbrew pozorom Jadwiga nie pochodzi z Podkarpacia, tylko z Wielkopolski, z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. To tam się wychowała i chodziła do szkoły podstawowej i technikum. Po maturze postanowiła, że zawojuje świat chemii i po kilku latach ukończyła studia z wyróżnieniem.
Dziewczyna ma też drugą twarz, artystyczną. Wraz ze swoim rodzeństwem od zawsze uwielbiają muzykę. Jej dwaj bracia realizują się grając na instrumentach (saksofon, wiolonczela), a Jadzia już jako dziecko odkryła, że ma instrument w sobie.
Śpiew, który rozczula nie jednego twardziela, stał się jej znakiem rozpoznawczym. Niespotykana barwa głosu oraz piękne teksty pisane przez najlepszych polskich poetów sprawił, że wielokrotnie jej piosenki trafiały na szczyty listy przebojów.
Jednak sam głos to nie wszystko.
Aby wydobyć piękno utworu potrzebna jest jeszcze muzyka. Jadzia często współpracuje ze swoimi braćmi, ale uwielbia również muzykę elektroniczną i klubową. Taka muzyka ma mało wspólnego z żywymi instrumentami. Bliżej jej do procesorów, kondensatorów i innych oporników, dziewczynę ciągnie jednak do tego rodzaju brzmień.
Kilka lat temu poznała swojego obecnego męża – Janko. Chłopak był wtedy DJ-em w jednym z poznańskich klubów. Zagadnęła go dość oryginalnym tekstem „Jak Ci się podoba mój sweter?” i tak to się zaczęło… Dzisiaj tworzą wspaniały duet. Janko, tworzy muzykę elektroniczną, która idealnie sprawdza się w ciemnych, zadymionych pomieszczeniach z lampami stroboskopowymi, a Jadwiga dokłada do tego swój piękny śpiew.
Pewnie zastanawiasz się jak historia tej dwójki łączy się z nasza firmą? Sprawa jest prosta. Janko tworzy swoje utwory m.in. na polskich samplerach produkowanych w Olsztynie przez firmę Polyend, a my dostarczamy do tych instrumentów klawiatury i pady, które Janko potem z czułością, rytmicznie dotyka tworząc swoje kolejne arcydzieło.
Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat tego lub innych produktów wykonywanych w tej branży? Przeczytaj nasze studium przypadku TUTAJ.
Zdjęcia użyte w artykule są autorstwa:
1. Osoba zdjęcie utworzone przez wirestock – pl.freepik.com
2. James Owen on Unsplash https://unsplash.com/photos/oFHMk5fD8-s kibord
3. Wendy Wei: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-spiewa-na-zdjeciu-ostrosci-1699161/
PRZECZYTAJ TEŻ:
Wypełnij formularz kontaktowy. Już dziś napisz co możemy razem zrobić!