Czym jest panel sterowniczy?

Panel sterowniczy jest urządzeniem, które obsługuje całą łódź, w tym oświetlenie, elektryczną wyciągarkę do kotwicy, klakson, odsalarkę i inne urządzenia. Pozwala on zachować żeglarzowi pełną kontrolę nad łodzią oraz zadbać o jego bezpieczeństwo. Poza spełnianiem określonych funkcji, urządzenie monitoruje stan techniczny oraz informuje o ewentualnych awariach.

Zamontowanie na jachtach pełnomorskich urządzenia niesprawdzonego i nieprzetestowanego lub bez niezbędnych przeglądów i konserwacji jest skrajnie niebezpieczne. Może to narazić zdrowie i życie załogi oraz pasażerów. Na pełnym morzu lub oceanie nie ma przecież mobilnych mechaników, którzy w ciągu godziny mogą przyjechać i naprawić awarie. Dlatego przed wyruszeniem w rejs, bez względu czy trwa on kilka godzin czy kilka tygodni, należy wykonać szereg czynności serwisowych. Częste przeglądy zapewniają bezawaryjną pracę wszystkich urządzeń. Można to porównać z przeglądami autobusów komunikacji miejskiej. Przed każdym dniem przechodzą one przez tzw. „ścieżkę zdrowia”, podczas której sprawdzane są kluczowe elementy pojazdów. Na łodziach, statkach i okrętach jest podobnie.

Oprócz przeglądów, serwisów i konserwacji często duplikuje się kluczowe elementy, a w niektórych wypadkach nawet multiplikuje w dwa bądź więcej zapasów. Dzięki temu, kiedy dochodzi do awarii, załoga ma możliwość skorzystać z gotowego do montażu urządzenia.

Co można zaoszczędzić dobrze przygotowując jacht do rejsu?

Przygotowując jacht do rejsu, przeglądając wszystkie sprzęty, urządzenia i mechanizmy oszczędzamy przede wszystkim czas i nerwy. Kiedy nie można usunąć kluczowej awarii na morzu, konieczne jest zawinięcie do najbliższego portu aby uporać się z usterką. Wszystko zależy od mechaników i ich pomysłowości, bo czasami liczą się zdolności niczym te z serialu MacGyver. Oczywiście koszty też nie są bez znaczenia, bo nie zawsze awarię można tanio i łatwo usunąć w każdej stoczni, czy porcie. Czasami drobna usterka, która zastanie nas na drugiej półkuli, może kosztować tysiące dolarów.

Niestety niekiedy nie można uniknąć awarii, dlatego tak samo ważnym elementem panelu jest system alarmowy. Wyobraź sobie teraz historię…

Irka obudził piszczący dźwięk alarmu. W ustach miał lekki słony posmak. Był wdzięczny za ten alarm i pobudkę bo znowu przyśnił mu się koszmar.
Chłopak szybko wstał, umiejętnie uchylając się od walnięcia się w głowę o sufit nadbudówki jachtu, na którym mieszkał już kilka miesięcy. Od kiedy zdecydował się wypłynąć w samotny rejs z Gdyni na Wyspy Wielkanocne, już kilka razy odpoczynek zaburzył mu ten sam sen.

Wyłączył piszczący alarm na głównym panelu sterowania sygnalizujący problem z elektrycznością. Niestety nie był to pierwszy taki przypadek.

Irek wyjął plan instalacji elektrycznej, zaczął studiować dokładnie całe zasilanie i po chwili znalazł przyczynę awarii. Uszkodzona była odsalarka do wody morskiej. Jest to niezbędne urządzenie na jachtach pozwalające zamieniać wodę słoną w wodę słodką. Wybierając się w samotną podróż przez pół Ziemi, Irek zdecydował się na zainwestowanie w takie urządzenie. Miał oczywiście zapasy świeżej wody, ale traktował je jako żelazny zapas na sytuacje kryzysowe.

Młody żeglarz postanowił zmodyfikować swoje plany i zostać na odrobinę dłużej w najbliższym porcie, aby naprawić uszkodzenie, a przy okazji raz jeszcze wykonać przegląd pozostałych urządzeń, by upewnić się, że podczas dalszej podróży nie wydarzy się nic niebezpiecznego.

Wspomniany panel sterowania, który obsługuje całą łódź został wyprodukowany przez naszą firmę dla jednej z czołowych holenderskich stoczni jachtowych. Zastosowaliśmy tam m. in. podświetlanie diodami kątowymi, punktowymi, tak aby wszystkie przyciski i opisy były dobrze widoczne w dzień i w nocy.

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów technicznych zobacz nasze Studium Przypadku TUTAJ

Użyte zdjęcia są autorstwa:
1. Hitesh Choudhary https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-w-bialej-kurtce-z-kapturem-jazda-na-lodzi-1144249/
2. Nikldn https://unsplash.com/@nikldn?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText”
3. Maël Balland https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/dwa-wlaczone-gps-pojazdu-3098859/

PRZECZYTAJ TEŻ:

MASZ PYTANIA? ZOSTAW NAM WIADOMOŚĆ!