Przez lata działalności LC Elektronik wspomagało firmy zajmujące się automatyką budynkową w wielu aspektach. Zaczynając od dobrania obudowy, przez wyprodukowanie klawiatur, aż po obróbki mechaniczne i folie dekoracyjne. Wielu naszych klientów wytwarzało piloty do sterowania automatyką w domu (bramy garażowe, bramy wjazdowe, rolety, przekładnie) i w zakładach produkcyjnych (systemy wentylacji, nagrzewnice, linie produkcyjne).

Przez te lata zarówno klienci jak i my zdobyliśmy spore doświadczenie i możemy chyba powiedzieć, że znamy się na tej „robocie”. Wiemy, na co zwrócić uwagę przy procesie konstrukcyjnym, jak ważne są odpowiednio dobrane komponenty oraz intuicyjność i wygląd skończonego urządzenia.

Dlatego gdy zgłosił się do nas przedstawiciel firmy, chcącej skonstruować nowe urządzenia do zdalnego sterowania domem, wiedzieliśmy, że możemy mu pomóc.

Wspomniany przedstawiciel, reprezentował firmę Elmes Electronic. Jest to producent pochodzący z Wrocławia, zajmujący się projektowaniem i wytwarzaniem wszelkich urządzeń do systemu alarmowego, kontroli dostępu oraz zdalnego sterowania.

Nasi inżynierowie wraz z pracownikami firmy Elmes, stworzyli piloty CH8NT i CH3NT oraz wersję wodoodporną CH8T – WP. To dwa uniwersalne urządzenia współpracujące idealnie z innymi produktami naszego klienta, dzięki którym można stworzyć sieć IoT, czyli Internet Rzeczy (z ang. Internet of Things). Jest to cyfrowa sieć przedmiotów połączonych ze sobą za pomocą Wi-Fi, Bluetooth lub Ethernet. Wszelkie urządzenia podpięte pod IoT, mogą się ze sobą komunikować i udostępniać dane użytkownikom przez Internet. (więcej o IoT możesz przeczytać TUTAJ)

Skonstruowane piloty składają się z wielu elementów i wymagają kilku obróbek, by oddać je w ręce konsumentów jako skończony produkt, gotowy do użytku.

To w czym my mogliśmy pomóc klientowi:

1. KSZTAŁT, CZYLI OBUDOWA Z TWORZYWA FIRMY TAKACHI

Pomogliśmy dobrać obudowy o odpowiednich parametrach, wielkości i dopasowaliśmy je do potrzeb. Dzięki szerokiej ofercie i funkcjonalności obudowy Takachi, w tego typu projektach, są niezastąpione.

Wraz z klientem wybraliśmy dwa rodzaje obudów:

SERIA CS

Są to poręczne obudowy wykonane z solidnego tworzywa ABS. Daje to gwarancję, że pilot nie rozsypie się w ręku po kilku miesiącach (a nawet latach!) użytkowania. Dzięki zastosowaniu standardowej obudowy, nasz klient w ciągu kilku dni otrzymał próbkę, a następnie mógł w dowolnych ilościach zamawiać kolejne partie produkcyjne, zgodnie z zapotrzebowaniem.

Dodatkowym atutem, w tym modelu, są akcesoria wykonane z silikonu. Każdorazowo przy zamówieniu istnieje możliwość dopasowania koloru nakładki silikonowej do wnętrza, pokoju, lub strefy w budynku. Dzięki temu w łatwy, tani i estetyczny sposób personalizuje się swój produkt.

Takachi CS

SERIA WC

Takachi WC-BM series

To obudowy wodo i pyłoszczelne. Przeznaczone są do pracy w środowisku zagrożonym dużą wilgotnością. Zastosowano tam uszczelki w wieku obudowy, ale również w klapce na baterie. Daje to gwarancję szczelności IP67, czyli pełną pyłoszczelność oraz odporność na zanurzenia w wodzie. Szczelne obudowy mają zwykle tą wadę, że posiadają mało miejsca w środku. W tym przypadku, producent zna ten problem, dlatego by ułatwić pracę konstruktorów, zaproponował dwa rozmiary produktu. Dodatkowo klient, podobnie jak z innymi obudowami, mógł wybierać kolory obudowy i silikonu po bokach. Silikon ten, w przeciwieństwie do obudowy serii CS, jest na stałe zintegrowany z produktem. Połączenie jest wykonane technologią podwójnego wtrysku. Na jednej formie najpierw wtryskiwane jest tworzywo obudowy, a następnie, bez zdejmowania wypraski, dodawany jest silikon po bokach. Daje to gwarancję wulkanizacji silikonu z tworzywem i nierozerwalne połączenie.

Więcej o obudowach firmy Takachi przeczytasz TUTAJ!

2. STEROWANIE, CZYLI KLAWIATURA

Jesteśmy producentem wielu rodzajów klawiatur. W naszej ofercie można znaleźć klawiatury membranowe, silikonowe, standardowe czy fronty foliowe z microswitchami (więcej o klawiaturach TUTAJ). Elmes Electronic do swoich pilotów zdecydował się na klawiatury membranowe. Było to podyktowane dwoma czynnikami:

  • ograniczoną ilością miejsca wewnątrz obudowy. Wybrana klawiatura zajmuje stosunkowo mało miejsca. Jej grubość wynosi ok. 2-3 mm i idealnie mieści się w zagłębienie w Obodowach Takachi. Można oczywiście zastąpić ją frontem foliowym, ale wtedy na płytce należy umieścić microswitche, a to zajmuje dodatkowe miejsce. W tym przypadku nie było tyle przestrzeni;
  • bezpieczeństwem i szczelnością. Technologia, w której wykonana jest klawiatura jest bezpieczna i szczelna. Zachowanie bezpiecznych marginesów, zastosowanie błon klejowych firmy 3M w połączeniu z doświadczeniem w projektowaniu daje gwarancję, że wilgoć, woda, czy inne zewnętrzne czynniki nie będą miały wpływu na działanie klawiatury przez długie lata.

Dzięki zamówieniu dedykowanej klawiatury, to klient decydował o tym ile ma być klawiszy, jak będą rozmieszczone, która twardość przycisków będzie idealna oraz czy ostateczny wygląd jest zgodny z założeniami. Dzięki temu, produkt Elmes Electronic wyróżnia się na rynku.

3. MODYFIKACJA, CZYLI USŁUGA FREZOWANIA

Standardowe obudowy nigdy nie posiadają żadnych otworów na diody, dławice, wstążki połączeniowe czy inne kable. Spowodowane jest to tym, że producent obudów nie zna ostatecznego zastosowania swoich produktów. To klient decyduje o tym jak ma być zmodyfikowana mechanicznie obudowa. Dzięki temu, że posiadamy 5 ploterów CNC, byliśmy w stanie sprawnie wykonać otwory na wstążkę połączeniową, co sprawiło, że klient nie musiał wydłużać łańcucha dostaw i kolejny element mógł wykonać w jednym miejscu.

Kliknij TUTAJ aby dowiedzieć się więcej!

4. MONTAŻ

Ostatnim elementem w tym projekcie, w którym braliśmy udział, to montaż klawiatury do zmodyfikowanej obudowy. Klientowi zależało na tym, aby otrzymać od nas kompletny produkt, do którego „jedynie włoży i podłączy” swoje PCB.

Nasi klienci często decydują się na tą dodatkową usługę, dlatego, że boją się zepsuć klawiaturę, która kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę, nie mają na to czasu lub brakuje u nich w firmie osób, które mogłyby się tym zająć. Dodatkowo, kiedy to my naklejamy klawiaturę, my bierzemy również pełną odpowiedzialność za idealne dopasowanie wszystkich elementów ze sobą oraz za ich poprawne działanie.  To wszystko sprawia, że zleceń na montaż przy tego typu projektach mamy bardzo dużo.

W przypadku współpracy opisanej w tym artykule, wybrane rozwiązania były strzałem w dziesiątkę. Jednak nie zawsze można po prostu wybrać obudowę, zaprojektować klawiaturę, wykonać frezowanie i zamknąć zlecenie. Naturalnym jest, że nie zawsze to takie proste. Często wymagane są szersze konsultacje, zmiana planu, bo coś poszło nie po naszej myśli albo po prostu jest lepsza metoda, która będzie dopasowana do danego projektu, np. druk 3D, forma wtryskowa lub sterowanie za pomocą telefonu. Wierzymy, że warto próbować i testować różne rozwiązania. Wiemy też, że często najtrudniej jest wykonać pierwszy krok i to właśnie na tym warto się skupić na początku procesu.

Użyte zdjęcia są autorstwa:
– Cottonbro: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobiety-i-mezczyzni-stojacy-w-poblizu-stolu-3205568/

PRZECZYTAJ TEŻ:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co możemy dla Ciebie zrobić, weź udział w bezpłatnej konsultacji! Podczas tej rozmowy, wspólnie spróbujemy naświetlić najlepszy kierunek dla Twojego projektu.

Zostaw nam swój numer! Oddzwonimy w przeciągu 48 godzin.